Op maandag 7 april 2025 besprak de Zoetermeerse gemeenteraad het raadsvoorstel Mobiliteitsstrategie Binnenstad Zoetermeer 2040. In 2023, heeft de raad de Uitvoeringsstrategie 2024-2030 programma Binnenstad Zoetermeer vastgesteld. Daarin is opgenomen dat een âscenariostudie mobiliteitâ één van de prioriteiten is voor 2024. Op basis van onderzoeken en analyses is de mobiliteitsstrategie. VVD-woordvoerder Jeffrey van Gils: âOm in een groeiende stad een bereikbare binnenstad te houden en te zorgen dat er ook echt ruimte is voor de 3000 woningen die hier moeten komen, moeten we een paar slimme keuzes maken voor de bereikbaarheid van de binnenstad. Dit plan legt daar een goede basis voorâ.
Om de Visie Binnenstad 2040 te kunnen realiseren is aanpassing van het mobiliteitsbeleid uit de Mobiliteitsvisie Zoetermeer 2030 noodzakelijk. De huidige mobiliteitsvisie houdt onvoldoende rekening met de groei van mobiliteit. Om alle ontwikkelingen van de visie binnenstad mogelijk te maken is een mobiliteitstransitie noodzakelijk. De opgave is om de groei van de mobiliteit zoveel mogelijk op te vangen met lopen, fietsen en openbaar vervoer zodat de automobiliteit ongeveer op hetzelfde niveau blijft. Daarmee ontstaat er ruimte voor het toevoegen van woningen, voorzieningen en een aantrekkelijke openbare ruimte.
âWe moeten nu breed kijken hoe de binnenstad bereikbaar blijft en straks bij de deelgebieden preciezer gaan kijken of de mooie ambities nog na het testen in de praktijk aansluiten bij de modellen waarmee is gerekendâ, aldus Van Gils. Hij kondigde drie moties aan die de Zoetermeerse VD (mede) indiende.
In de eerste motie wordt opgeroepen om met partners in de binnenstad te kijken of kaartjes voor de tram of bus kunnen worden inbegrepen bij je bezoek aan bijvoorbeeld het videogame museum, eten bij een restaurant of bij een bepaald aantal aankopen. Deze motie werd met brede steun van de raad (35 stemmen voor, 1 stem tegen) aangenomen.
In de tweede motie wordt gevraagd om bij de uitbreiding van fietsenstallingen in de binnenstad ook te onderzoeken of geautomatiseerde/gerobotiseerde beveiligde fietsenstallingen een oplossing zijn. Van Gils: âDat klinkt futuristisch maar bestaat op best een aantal plekken al een tijdje, dan zet je je fiets in een klem of box en wordt die automatisch ingenomen in een boven- of ondergrondse fietstoren en dan staat die veilig opgeborgenâ. Ook deze motie mocht zich op een grote meerderheid van de raad verheugen (35 stemmen voor, 1 stem tegen).
In de derde motie gaat over het opknappen van de halte stadhuis. âDit is een mooi vervolg op mijn motie Kwaliteitsimpuls Randstadrailhaltes uit 2021 die ook vroeg om samen met de MRDH en HTM de kwaliteit van de tramhaltes in de stad te verbeterenâ, aldus Jeffrey van Gils: âDe motie past ook in lijn met de ambities voor hoge kwaliteit in het ov die je terugziet in mijn initiatiefvoorstel Voorweg Centrumâ. Ook deze derde motie werd aangenomen (30 stemmen voor, 6 stemmen tegen).
Ook het raadsvoorstel zelf werd door de gemeenteraad aangenomen, een mooi succes voor VVD-wethouder stedelijke ontwikkeling (waaronder binnenstad) Jan Iedema.