‘Reces is geen vakantie’ willen de raadsleden elkaar aan het begin van een recesperiode nog wel eens toeroepen. Als een soort herinnering dat de raad weliswaar een poosje niet bij elkaar komt maar dat het raadswerk wel degelijk doorloopt. Voor gemeenteraadsleden is reces formeel gezien niet hetzelfde als vakantie omdat het een periode is waarin ze nog steeds taken en verantwoordelijkheden als politici hebben, zelfs als er geen reguliere vergaderingen plaatsvinden. Tijdens het reces kunnen gemeenteraadsleden bijvoorbeeld nog steeds betrokken zijn bij het bijwonen van lokale evenementen, stellen van schriftelijke vragen naar aanleiding van actuele zaken en het voorbereiden van beleidsvoorstellen. De wereld draait door en zo ook het politieke handwerk.
Het verschil tussen reces en vakantie ligt dus in het feit dat tijdens een reces, hoewel er minder formele vergaderingen zijn, gemeenteraadsleden nog steeds beschikbaar moeten zijn voor hun verantwoordelijkheden als volksvertegenwoordigers. Vakantie daarentegen impliceert over het algemeen een periode van rust en afwezigheid van werkgerelateerde verplichtingen.
Nou ligt die grens niet zo scherp als sommigen graag willen doen geloven. Het gemeenteraadswerk is bij tijd en wijle best wel intensief. Als gemeenteraadslid sta je bijvoorbeeld 24/7 wel steeds ‘aan’. Het gemeenteraadswerk is voorts een combinatie van verantwoordelijkheid, tijdtoewijding, complexiteit van besluitvorming en de verwachtingen vanuit de inwoners die op de schouders van een raadslid rusten. En omdat raadsleden doorgaans hun raadswerk combineren met een baan, is het zo nu en dan rust en afstand te nemen van de dagelijkse politieke hectiek verstandig en eigenlijk noodzakelijk om dit werk goed te blijven doen
Reces mag dan wel formeel geen vakantie zijn, maar is het -om het raadswerk goed te blijven doen- wel een beetje. Ik wens iedereen een fijne vakantie toe. En wellicht tot ziens op (één van) de VVD-zomerborrels op 17 juli en 21 augustus!