VVD stelt vragen over kansen en knelpunten van de Haagse Omgevingsvisie 2050

De Haagse gemeenteraad heeft op 18 september 2025 de Omgevingsvisie Den Haag 2050 vastgesteld. In dit document schetst de stad een breed toekomstbeeld waarin woningbouw, mobiliteit, economie, vergroening en klimaatadaptatie in samenhang worden ontwikkeld. Voor Zoetermeer zijn de gevolgen aanzienlijk. VVD-raadslid Rob Duiven benadrukt het belang van tijdig handelen: ‘Niet afwachten, maar anticiperen om de belangen van onze inwoners en bedrijven tijdig en stevig te borgen‘.

Den Haag wil fors inzetten op stedelijke verdichting, het versterken van openbaar vervoer en verkeersstructuren en het verbeteren van leefkwaliteit door meer ruimte voor groen en water. Daarmee kiest de hofstad voor een gebiedsgerichte aanpak die in elk stadsdeel duidelijke keuzes vraagt. De visie benadrukt bovendien het belang van samenwerking met buurgemeenten en andere partners om de ambities ook daadwerkelijk te realiseren.

De Zoetermeerse VVD vindt het noodzakelijk dat ons gemeentebestuur de kansen en knelpunten die hieruit voortkomen actief in beeld brengt. Zo vraagt de fractie zich af in hoeverre het college bekend is met de Haagse plannen en welke onderdelen het als meest relevant beschouwt voor Zoetermeer. Daarbij speelt vooral de woningbouwopgave een cruciale rol. Wanneer de druk op de Haagse woningmarkt toeneemt, ligt het voor de hand dat woningzoekenden, met name starters en middeninkomens, hun blik op Zoetermeer richten. Dat kan kansen bieden voor nieuwe inwoners en economische dynamiek, maar ook knelpunten veroorzaken in termen van betaalbaarheid, druk op voorzieningen en ruimtelijke capaciteit.

Ook de relatie tussen verstedelijking en mobiliteit verdient aandacht. Den Haag koppelt woningbouw nadrukkelijk aan beter openbaar vervoer en bereikbaarheid. Dat roept vragen op over de consequenties voor verbindingen tussen beide steden, zoals RandstadRail, buslijnen en spoor. Meer woningen en bedrijvigheid in Den Haag zullen mogelijk leiden tot extra verkeersstromen richting Zoetermeer. Volgens de VVD moet dit niet alleen lokaal worden bekeken, maar juist regionaal worden geagendeerd.

Daarnaast biedt de Haagse nadruk op vergroening, klimaatadaptatie en waterbeheer kansen om de eigen plannen uit Zoetermeer 2040 en de Ruimtelijke Strategie te verbinden met regionale ambities. Daarbij gaat het om ecologische verbindingen, gedeelde natuurgebieden en watersystemen die grensoverschrijdend aandacht behoeven. Door samenwerking kan de regio sterker worden en ontstaat meer duurzame kwaliteit.

Een ander belangrijk punt is hoe Zoetermeer ervoor zorgt dat de eigen belangen daadwerkelijk worden meegenomen in de uitwerking van de Haagse visie. De Zoetermeerse VVD wil weten of er al overleg is geweest of concrete afspraken zijn gemaakt, en via welke bestuursfora en samenwerkingsverbanden de gemeente haar stem laat horen.

Ten slotte ziet de VVD nadrukkelijk kansen om via samenwerking met Den Haag en de provincie Zuid-Holland extra middelen, projecten of voorzieningen naar Zoetermeer te halen. Dat kan gaan om woningbouw, investeringen in mobiliteit, gezamenlijke klimaatadaptatie of versterking van de economische structuur. Rob Duiven vat het samen: ‘We willen niet enkel reageren op Haagse plannen, maar actief meedenken en meedoen, zodat Zoetermeer sterker uit dit proces komt‘.

Met de schriftelijke vragen vraagt de VVD van het college om visie, onderbouwing en daadkracht. Zoetermeer moet volgens de partij zijn positie in de regio claimen, kansen benutten en tijdig knelpunten adresseren. Alleen zo kan onze stad haar inwoners en ondernemers de zekerheid bieden van een toekomstgerichte ontwikkeling, waarin wonen, werken, bereikbaarheid en leefkwaliteit hand in hand gaan.

Total
0
Shares
Related Posts