Tijdens de vergadering van 7 november 2022 heeft de raad de VVD-motie ‘Bouwen aan meer MBO-opleidingen’ aangenomen. In deze motie werd het college verzocht om in contact te treden met Stichting Haagbouw en te onderzoeken of deze opleider naar Zoetermeer kan worden gehaald. Het college heeft in een recent memo aan de raad laten weten dat een initiatief is gestart om te komen tot een technische praktijklocatie in de gemeente Zoetermeer. De technische praktijklocatie is bedoeld voor het voortgezet onderwijs, (middelbaar) beroepsonderwijs en voor om- en bijscholing. VVD-raadslid Berend Aptroot en indiener van de motie: ‘Hier ben ik echt blij mee. Na een trage start gaat het nu eindelijk echt de goede kant op. Wel moeten een aantal zaken nog geregeld worden, zoals de locatie. De VVD houdt voor wat betreft de verdere invulling en voortgang de vinger nog wel even strak aan de pols!’.
Op 15 december 2023 heeft, op initiatief van de gemeente Zoetermeer, een brede werksessie rondom techniek(-onderwijs) plaatsgevonden. Voor deze sessie waren verschillende technische bedrijven, bedrijfsopleiders en (branche) organisaties uit het techniek- bouw- en installatiewerkveld uitgenodigd, alsmede het onderwijs. Ook Sterk Techniek Onderwijs (STO) Zoetermeer en De Binnenbaan waren vertegenwoordigd. Vooraf zijn de wensen en eisen voor een technische praktijklocatie opgehaald bij de partijen.
Naar aanleiding van deze werksessie is een kopgroep gestart waarin bedrijfsleven, leerwerkbedrijven en onderwijs zijn vertegenwoordigd. Deze kopgroep, bestaande uit Stichting Haagbouw, ERA Contour, Waaijerbouw, Van Dorp Installatietechniek, Dura Vermeer, JP van Eesteren, BAM Wonen, IW, Unicoz, MboRijnland, komt samen onder leiding van Stichting Haagbouw. De groep ziet gezamenlijk het belang om op korte termijn een technische praktijklocatie te realiseren waar onderwijs en bedrijfsleven elkaar versterken. Leven Lang Ontwikkelen staat centraal, passend bij de ambities vanuit de visie Zoetermeer 2040.
Door inzet op Leven Lang Ontwikkelen en om- en bijscholing, biedt de beoogde technische praktijklocatie uiteindelijk ook werk- en opleidingskansen voor verschillende doelgroepen, zoals nieuwkomers, schoolverlaters en zij-instromers. De huidige kopgroep wil de huidige samenwerking bekrachtigen, waarbij in een later stadium andere geïnteresseerde partijen kunnen aansluiten. Om een zo breed mogelijke doelgroep te bedienen, worden vanaf de zomer meer partijen aangesloten bij de lopende gesprekken.
De inzet van de kopgroep is om op korte termijn klein te beginnen, waarna vervolgens inzichtelijk wordt gemaakt waar een locatie op langere termijn aan moet voldoen. De gemeente is in samenwerking met de kopgroep een locatieonderzoek gestart. Daarnaast onderzoekt de gemeente welke mogelijkheden er zijn om de technische praktijklocatie te ondersteunen